A Csicsergő Szabadidőközpont helyzetéről és jövőjéről kérdeztük Ruzsics Milánt.

 

Hogyan érint titeket a válsághelyzet?

Az első időszakban nem volt könnyű lelkileg sem megélni. 15 éve vagyunk nyitva, családi vállalkozásként működünk 20 éve, és most félünk, hogy összeborulhat ez az egész. Nem tudjuk, mi lesz holnap, nem tudjuk, hogy a tartalékainkat meddig kell beosztani. 2 hónapra, vagy egy évre?

 

Meg tudtad tartani az alkalmazottaidat, vagy kellett elbocsájtani valakit?

Úgy döntöttem márciusban, hogy nem küldöm el egy kollégámat sem a cégtől, mert azt gondoltam, hogy akikkel együtt dolgozunk már évek óta (van, akivel 8-10 éve), azokat nem lehet az utcára tenni egyik napról a másikra. Mi most a tartalékainkat azzal „éljük fel”, hogy a kollégáinknak egy alap fizetést biztosítunk, de ezt sem tudjuk, meddig tart ki.

 

A lefoglalt esküvő időpontokat lemondták, vagy elhalasztották?

Vegyes a kép. Sokan kértek őszi időpontot, de olyan is volt, aki jövő évre tette át. És akadtak, akiknek olyan bizonytalan lett az anyagi helyzete, hogy a foglalás törlését kérték. Próbáltunk ebben is emberségesen eljárni, a befizetett előleget, foglalót senki nem veszítette el. Mindenben próbálunk együttműködni, mert hát a legtöbb ember életében egy ilyen nap van, szeretnénk, ha az esküvő olyan lehetne, amilyennek azt a pár elképzelte.

 

Mi a helyzet a táborokkal?

Az a baj, hogy nincs definiálva jogilag a rendezvény szó. Így egyelőre várunk, hogy eldőljön, hogy az egyházi elvonulás, vagy egy tréning, egy céges kirándulás annak számít-e.  Van egy visszatérő jógával, relaxációval foglalkozó csoportunk júniusban, akik minden éven jönnek körülbelül 70-en és két hétig itt vannak. Ők sem tudják, hogy megtarthatják-e a tábort, pedig szeretnének jönni.

Ha kimondanák, hogy ebben az évben pontosan milyen rendezvényt nem lehet megtartani, akkor én is ahhoz alakítanám a céget. Ehelyett most minden héten várjuk a szerdai kormányülést, hogy vajon most elmondják-e a részleteket.

Úgy gondolom, hogy 60-70%-ra vissza fog esni a vendég éjszakák száma akkor is, ha lehetőség lesz a táborok megtartására.

 

Tudjátok valamivel pótolni a kiesett forgalmat?

Egyénileg el tudnánk menni máshova dolgozni, de magát a céget nem tudjuk átállítani. Az ételkiszállítás lehetne az egyetlen lehetőségünk, de Nova viszonylatában nem gazdaságos, nem érdemes a konyát elindítani ezért.

Ráadásul támogatás igénybevételére sincs lehetőség. Sok országban kaptak kisebb-nagyobb segítséget a nagycsaládosok, nyugdíjasok, cégek, itt Magyarországon szinte semmi ilyesmi nincs. Az önkormányzatok sem tudnak támogatni, hiszen sok forrást elvett tőlük az állam.